Sekrety mobilnej fotografii: fotografia nocna

Czy za pomocą smartfona można fotografować wieczorem i w nocy, kiedy światła jest tak niewiele? O tym jak wykorzystać istniejące atuty aparatu mobilnego opowie wam Michał Szklanowski – członek Grupy Mobilni, finalista konkursów iPhone Photography Awards i Mobile Photography Awards oraz autor kursu dotyczącego fotografii nocnej w iPhone Photography Masters. Zapraszamy do lektury!

Ten artykuł ma 3 strony:

Zanim wyruszymy na łowy

Fotografia nocna jest jedną z technicznie najtrudniejszych dziedzin fotografii. Dlaczego? Otóż, pomijając wszelkie aspekty artystyczne, fotografia sprowadza się do rejestrowania światła na materiale światłoczułym (płycie, kliszy lub cyfrowej matrycy). W nocy tego światła jest niewiele. Czy możemy więc w ogóle marzyć, aby za pomocą smartfona, przy jego maciupeńkim obiektywie i mikroskopijnym sensorze, zarejestrować np. błyskawicę podczas pochmurnej nocy? Jak najbardziej.

Poznaj swój sprzęt

Nie bez kozery na każdym kursie fotograficznym instruktor wałkuje, żeby dobrze poznać swój sprzęt, zanim zacznie się nim fotografować. Poznanie możliwości swojego sprzętu, a szczególnie jego fizycznych ograniczeń, może się okazać kluczowe i zadecydować o tym, czy będziecie w stanie zrobić dobre zdjęcia przy trudnych warunkach oświetleniowych.

Zacznijmy od przesłony

Przesłona to otwór przez który światło wpada do wnętrza aparatu. Im większa, tym lepiej. Całkiem niedawno temu standardem w smartfonowych aparatach była przesłona o wartości f2,4 lub f2,2. Teraz najlepsze telefony fotograficzne na rynku (mówię tutaj przede wszystkim o Galaxy S7 oraz LG G5) mają przesłony o wartości poniżej f2 (np. 1,7).

Od wielkości przesłony zależy także głębia ostrości (im mniejsza wartość f — czyli większa przesłona — tym głębia ostrości będzie mniejsza). Do zdjęć nocnych najlepiej wybrać smartfona z maksymalnie dużą przesłoną. I zapomnijcie o nakładaniu na niego dodatkowych konwerterów (np. tele x2). Każde dodatkowe szkło powoduje zmniejszenie ilości światła docierającego do sensora.

Następnym ważnym parametrem jest czas naświetlania

Podczas zdjęć nocnych mamy do dyspozycji mało światła, więc często będziemy musieli sięgać do długich czasów naświetlania. No właśnie — jak długich? Znajomość maksymalnego czasu na jaki może się otworzyć migawka, jest bardzo ważna. Pozwoli to nam na lepsze planowanie zdjęć, a także świadome zrezygnowanie ze zdjęcia, gdy światła jest bardzo mało i po prostu wiemy, że zdjęcie nie wyjdzie.

iPhone'y mogą otworzyć migawkę tylko na pół sekundy, podczas gdy wiodące urządzenia z systemem Android (np. Samsung Galaxy S7) na całe 10 sekund. Istnieje pewien trik, który można zastosować, żeby naświetlić zdjęcie przez dłuższy czas (o nim później), ale generalna zasada jest taka: im dłuższy maksymalny czas naświetlenia, tym lepiej.

Trzeci ważny parametr to ISO, czyli czułość matrycy

Aparaty w smartfonach starają się dobrze naświetlić zdjęcie niezależnie od ilości docierającego światła, więc jeżeli światła jest za mało, będą próbowały ratować sytuację podbijając ISO. Efekt: cyfrowy szum na zdjęciu, rujnujący jego jakość.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense

Bardzo ważne jest żebyście przetestowali swój aparat na taką okoliczność. Zróbcie ujęcie tego samego kadru przy różnych nastawach i sprawdźcie, jakie maksymalne ISO jest jeszcze do zniesienia, a powyżej jakiej wartości spadek jakości jest już katastrofalny.

Dla smartfona iPhone 6, którego często używam do wykonywania zdjęć nocnych, wartość ISO powyżej 200 oznacza już problemy — duże szumy i marną jakość zdjęcia.

Tryb automatyczny? Zapomnij

Standardowo w smartfonie wciska się tylko przycisk, a on sam dobiera parametry i robi zdjęcie — więc po co w ogóle te rozmowy o przesłonie, czasie naświetlania i ISO, skoro nie mamy na to wpływu?

Tu dochodzimy do pierwszej ważnej rady dotyczącej fotografii nocnej: nauczcie się używać trybu manualnego waszego aparatu. To oznacza, że musicie zweryfikować, czy wbudowana aplikacja aparatu wspiera tryb manualny, a jeżeli nie, zdobyć alternatywną aplikację, która taki tryb wspiera.

W momencie, w którym pisany jest ten artykuł (lipiec 2016), wszystkie topowe modele smartfonów umożliwiają korzystanie z trybu manualnego. W iPhonie musicie w tym celu użyć alternatywnej aplikacji aparatu (np. Camera+, ProCamera), w modelach z Androidem wiele aplikacji wbudowanych ma tryb manualny (np. modele od Samsunga czy Sony).

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Sekrety mobilnej fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

HTC Desire C - dane techniczne [Specyfikacje] Przepis na mobilną fotoedycję: efekt malowidła Samsung Galaxy Tab 3 10.1- dane techniczne [Specyfikacja] SkyDrive - jak zainstalować? Poradnik [Android] Ainol Novo 7 Aurora - dane techniczne [Specyfikacja] 6 idealnych smartfonów dla uczniów i studentów Samsung Wave 533 - dane techniczne Jak chronić telefon przed wodą? Samsung Galaxy Ch@t - dane techniczne Jakie słuchawki do telefonu wybrać? Podpowiadamy Jak aktywować starter Orange, Play, Plus lub T-Mobile? Podpowiadamy Nowy smartfon i wyzwania w sklepie. Bądź uważny podczas zakupów

Popularne w tym tygodniu:

Wymiana wyświetlacza w smartfonie - czy można to zrobić w domu?